TÁMOP 3.3.8. B-12-2012-0136 A Mesevár Óvoda esélyegyenlőségi alapú fejlesztése
A jelen beszámoló a rakamazi Mesevár Óvoda esélyegyenlőségi alapú fejlesztésének támogatása a hátrányos helyzetű kistérségekben című nyertes pályázatot tartalmazza 2014. 06. 01.- 2014. 09. 30. terjedő időszakra vonatkozóan.
Célcsoportunk a rakamazi Mesevár Óvodába járó hátrányos helyzetű gyermekek és szüleik, akiknek szükségük van a gyermeknevelés, gyermekgondozás terén támogatásra, problémás gondok megbeszélésére, kapcsolatteremtés lehetőségére, ismeretek és tapasztalatok szerzésére.
Családlátogatás során felkerestük a halmozottan hátrányos családokat az otthonukban, valamint az újonnan érkező gyerekek szüleivel ismertettük, hogy mennyire fontos az óvodai élet. Workshop rendezvényünkön szakemberek egyéni és csoportos tanácsadást tartottak az egészséges életmóddal, gyermekgondozással, neveléssel kapcsolatban. Ingyenes szűrővizsgálatokra, valamint egészségi állapot felmérésére is sor került. Nyílt napunkon gyerekek és szüleik szép számmal megjelentek, érdeklődéssel fogadták az óvodánk bemutatását, megismerkedhettek az óvoda dolgozóival. A gyerekek felszabadultan játszhattak, tevékenykedhettek, barkácsolhattak, terített asztal mellett alkalom adódott a felmerült kérdések megválaszolására.
Megrendezésre került, egész napos kulturális fesztivál gyermekkuckó programmal a Tisza parton. Meghívást kaptak az óvodás gyerekek és szüleik. Az egész napos programot színvonalas fellépőkkel, sporteseményekkel, szűrővizsgálatokkal és főzőversennyel színesítették a meghívottak részvételével közösen. A gyermekek élvezhették a bábszínházat, mozoghattak az ugráló várban, interaktív előadás résztvevői lehettek a szülőkkel és az intézmény dolgozóival közösen. Kisebbségi összművészeti fesztivál a német nemzetiségi és a kisebbségi önkormányzattal a művelődési ház bevonásával rendeztük meg, melyre a különböző gyermek és felnőtt kórusokat hívtunk meg. A fesztiválon városunk lakosai iskolás óvódás gyerekek családjai vettek részt. Az előadók varázslatos előadásával különleges élmény részesei lehettünk.
Honlapunkat sikeresen létrehoztuk. Feltöltése folyamatos, nyilvánosságra hozzuk óvodánk életét, rendezvényeit, a pályázat előrehaladását.
Mentorálás során a pedagógusok új pedagógiai módszerekkel ismerkedhettek meg, mely során erősödött a kapcsolatteremtés, kommunikáció, konfliktus megoldási képességeik. Megismerkedtek a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek óvodai és iskolai sikerességét elősegítő pedagógiai módszerekkel is.
A gyermekek egyéni fejlesztése logopédiai területen indokolt, mivel nagyon sokféle beszédhibás gyermek van az óvodánkban. Alapvető hiányosságok, grafomotoros, illetve szókincs területén vannak. Új nevelőmunkát segítő alkalmazottunk pedagógiai asszisztens végzettséggel rendelkezik. Gyermekszerető viselkedésével jól tud együttműködni az óvónőkkel és munkatársaival. A halmozottan hátrányos helyzetű szülőkkel kedves és tapintatos, rendszeresen látogatja otthonukban. A pályázat előrehaladása érdekében a Team folyamatos kapcsolatot tart a szolgáltatókkal és a partnerekkel.