Beszámoló
A jelen beszámoló a rakamazi Mesevár Óvoda esélyegyenlőségi alapú fejlesztésének támogatása a hátrányos helyzetű kistérségekben című nyertes pályázatot tartalmazza 2014. október 1.-november 15-ig terjedő időszakra vonatkozóan. Kiemelt feladatunk továbbra is a Halmozott Hátrányos Helyzetű gyermekek óvodai beilleszkedése és hatékony nevelése. Nyílt nap szervezésében, lebonyolításában két óvónő vett részt, akik az első szülői értekezleten tájékoztatták a szülőket, hogy őszi vitaminnapot rendezünk. Felkeresték az előjegyzett gyerekeket az otthonukban és ismertették velük a rendezvény programját, valamint átadták a meghívót. A helyi vállalkozóknál megvásárolták a vitaminnaphoz szükséges nyersanyagot. A szülőkkel közösen elkészítettük a gyümölcs és zöldségsalátát valamint új ízekkel is megismertettük őket. A kreatív műhelyben barkácsoltak, ragasztottak a gyerekek valamint zöldségekből, gyümölcsökből állatfigurákat készítettek.
Pozitív visszajelzéseket kaptunk a szülőktől és a gyerekektől erről a rendezvényünkről. II Workshop rendezvény fő témája az egészséges táplálkozás és a vitaminok szerepe az egyészség megőrzésében. A szülők körében kiscsoportos formában az egészséges táplálkozás témakörében egészségfejlesztő foglalkozást tartottak az előadók. A foglalkozásokat követően a felnőttek számára egészségügyi állapotfelmérést, szűrést és egyéni tanácsadásra került sor.
Szakmai együttműködések hatékonyabbá tétele céljából Workshop-ot szerveztünk családsegítők bevonásával. Családsegítő szakember rendszeresen látogatja óvodánkat, figyelemmel kíséri a Halmozottan Hátrányos Helyzetű, valamint a gondozásba vett gyerekek fejlődését. A szülőknek Workshopot szerveztünk, melynek témája az óvodai beszokatás, konfliktusok kezelése és hiszti óvodáskorban. A szülők nyitottak, közlékenyek voltak, elmondták élményeiket, tapasztalataikat. Az óvoda-iskola átmenet első rendezvényét az Erzsébet Királyné Német Nemzetiségi Általános Iskola sportcsarnokában rendeztük meg Ovi-suli sportverseny címmel. Az óvónők és a tanítónők közreműködésével a gyermekek és a szülők megismerkedhettek leendő iskolájukkal és tanítónőjükkel. A játékos feladatok egyszerűen követhetők és könnyen megvalósíthatóak voltak. A verseny után minden csapat emléklapot kapott, majd étkezéssel egybekötve kötetlen beszélgetésre került sort.
Az eseményt ajándékok osztása zárta, minden gyerek apró játékot kapott. Az intézmény Pedagógiai Programjának és Működési Szabályzatának átdolgozásában két óvónő vett részt feladatuk volt a jó-gyakorlat beépítése ezekbe, a dokumentumokba. Közoktatási szakértő elkészítette a szakértői véleményét, melyben megállapította a Rakamazi Mesevár Óvoda Helyi Óvodai Pedagógiai Programjának módosítása során a jó-gyakorlat beépítése formailag és tartalmilag megfelelően megvalósult, melyet a nevelőtestület elfogadott és az óvodavezető jóváhagyta. Honlapunk feltöltése folyamatos két óvónő rendszeresen nyilvánosságra hozza óvodánk aktuális rendezvényeit és képekkel és beszámolókkal publikálva. A célcsoportban szereplő gyerekek szintfelmérése a szükséges mérőeszközökkel és módszerekkel megtörtént a bemeneti méréseket szakember elvégezte, így az egyéni fejlesztés eredményesen elindult.
A nevelőmunkát közvetlenül segítő munkatárs sokat segít a gyerekek óvodai beilleszkedésében, rendszeresen látogatja a családokat a rendezvények lebonyolításában aktívan részt vesz. Korai be óvodáztatás elérése érdekében együttműködési megállapodást kötöttünk a Debreceni Egyetem Nyíregyházi Egészségügyi Főiskola Karával. Célunk a védőnőhallgatók ismereteinek bővítése, lehetőség biztosítása a családlátogatások, gondozási feladatok ellátására.